28 Nisan 2009 Salı

ŞEYH MEHMET KADI VE ŞEMS-Ü KAMERIsparta'ya bağlı Aliköy'de Şeyh Mehmet Dede vardır. Yaşamı hakkında yazdı bir bilgi yoktur. Türbesi kövke taşından yapılmış altıgen bir türbedir. Üstü çatılıdır. Medine'den buraya geldiği söylenir. Yanında Şeyh Arap Pir diye birisi ile buraya geldiği söylenir.
Şeyh Mehmet Dede'ye her türlü dilek için ziyaretçiler gelmektedir. Ayrıca bugün buraya evlenecek genç çiftler gelerek evliliklerin mutlu olmasını dilerler. Burada Muharrem ayının onunda aşure ve yemekler yapılarak civar köylerden davetlilere ikram edilir.
Şeyh Mehmet Dede ile ilgili şöyle bir rivayette anlatılmaktadır: Dede'nin hanımı ve kızı komşu köyün hamamına giderler, üzerindeki kıyafetler yeni olmadığı için diğer köyün kadınları bunlarla alay ederler. Kızı bu olaya çok üzülür ve gelince babasına anlatır. Dede hemen o gece evin kenarına bir hamam yapmaya başlar ve gece hamamı tamamlar. Kuyusunu kazar ve tam su çıkacağı zaman sabah olur ve suyu çıkaramaz. Hamamın suyu bu yüzden taşıma su ile doldurulur. Bu hamam Selçuklu tarzında yapılmış olup bugün hâlâ ayakta durmaktadır.
Yine Aliköy'ünde orman içinde Şems-ü Kamer isminde bir yatır daha bulunmakta ise de kimliği ve hayatı hakkında her hangi bir bilgiye ulaşılamamıştır.