27 Nisan 2009 Pazartesi

Muharrem Dede
Isparta'nın güneyinde bulunan Sidre Tepesinin şehre bakan yamacında bulunmaktadır. Türbe tam yamaçta ve ağaçların arasındadır. Türbenin yanında tatlı ve güzel suyuyla bir su membaı vardır. Türbesi 1955 yılında halktan birisinin rüyasında verdiği söz üzerine türbesi yaptırılmıştır. Son yıllarda yine adak sahiplerince türbenin yanma güzel bir mescit yapılmıştır. Yanında mutfağı vardır. Türbe içindeki mezarın üzeri yeşil bir örtü ile örtülmüştür. Türbe İsparta'nın en güzel seyredilebildiği bir yer olması dolayısıyla, çevresi son yıllarda piknik alanı olarak da kullanılmaktadır. Muharrem Dede'ye her türlü ihtiyacı olan ziyaretçi gelmektedir. Ayrıca hacca niyet edenler yola çıkmadan önce, genç kızlar kısmetlerinin açılması için askere gidenler kazasız belasız çabuk dönmek için, ev sahibi olmak için insanlar burayagelip iki rekat namaz kılarak dua etmekte ve dilek dilemektedirler. Günümüzde insanların burada özellikle perşembeyi cumaya bağlayan bazı gecelerde gelerek toplu halde zikrettikleri görülmektedir.
Ziyaretçiler genelde cuma günü yanında diğer kutsal gün ve gecelerde de buraya gelerek ibadet ederler. Adak olarak koyun, keçi, gibi kurbanların yanında horoz ve tavuğa rastlanır.
Muharrem Dede'nin de Horasan pirlerinden olup İsparta'nın fethinde yararlılık göstermiş yedi ermiş kardeşten biri olduğu inancı hakimdir. Ali Erkmcn ise Muharrem Dede'nin İsparta'nın almışında nöbet başında burada şehit düştüğü veya diğer bir efsaneye göre de çobanken erdiğini ileri sürülmektedir demiştir.
Ayrıca Erkmen Muharrem Dede'nin türbesinin manzarasının güzelliğinden dplayı en talihli dede olduğu ve şanına lâyık yerleri seçtiğini de belirtmiştir.